Ana Sayfa Emlak Sözlüğü Akıllı Bina Nedir?

Akıllı Bina Nedir?

Akıllı Bina

Akıllı bina, farklı sistemlerin tek bir merkezden birbirlerine bütünleşmiş olarak çalıştırılabilmesidir.

Akıllı ev ve akıllı bina otomasyon sistemlerinde kullanılan birtakım elektronik cihazlar yardımıyla, ev ve bina sakinlerinin ihtiyaçlarına cevap verebilen, onların hayatlarını kolaylaştıran ve daha güvenli, daha konforlu ve daha tasarruflu bir yaşam sunan evleri akıllı binalar olarak tanımlayabiliriz.

Bu farklı sistemler, iklimlendirme, aydınlatma, motorlu perde-panjur, audio-video, kapalı devre kamera sistemi, yangın algılama, güvenlik, interkom, access giriş-çıkış sistemleridir.

Akıllı binanın avantajları

Akıllı bina kullanıcılarına tasarruf, konfor ve güvenlik sunabildiği sürece gerçek amacına hizmet etmiş olur.

Akıllı ev sistemlerinin ev kullanıcılarına, günlük hayatımızdaki birçok işleri otomatik olarak yerine getirilmesine olanak tanır.

Güneş doğarken panjur ve perdelerin otomatik olarak açılması veya istenilen ışık seviyesine göre otomatik olarak ayarlanmasını sağlar. Rüzgar hızına ve yağmur durumuna bağlı olarak panjurların otomatik kapanması sağlanabilir.

Dış hava koşullarına göre evin sıcaklığının istenilen değerlere getirilmesi, varlık detektörleri ile evin hollerinde ışıkların istenilen aydınlık değerlerine göre otomatik olarak yanması, herhangi bir alarm durumu, gaz kaçağı veya su baskınında vanaların otomatik olarak kapanması, bütün evin elektriğinin kesilmesi ve kullanıcının e-posta ile bilgilendirilmesi, bir akıllı ev sisteminde olması gereken ve kullanıcının bu sistemi alırken araması gereken başlıca özelliklerdir.