12° Açık

Arka planda bir gayrimenkul danışmanı ne iş yapar?

Bilgi Bankası - 3 Ocak 2020 09:27 A A

Emlakçılar ancak satış ya da kiralama işlemi gerçekleştiğinde hizmetlerini faturalandırabilirler. Bu sadece emlak sektörüne özel bir durumdur. Mülkün satışını yapacak kişi ya da satın almak / kiralamak isteyenlerin bu işlem için harcadığı kişisel zaman dikkate alındığında, gayrimenkul danışmanı satış ya da kiralama sürecini tamamlamak için çok daha yüksek enerji, zaman ve para harcar. Eğer satış ya da kiralamayı başaramazsa bir ücret alamaz. Günlerce hatta bazen aylarca sürebilecek bu hizmet modeli emlakçı için oldukça zor ve maliyetlidir ancak bu ücretlendirme şekli aynı zamanda emlakçı için motive edicidir. Emlakçının motivasyonunun yüksek olması ve size sunduğu danışmanlık hizmetine odaklanması, tam anlamıyla tüm kaynaklarını ayırması için belirlenen süre boyunca tek yetkili olarak atanmaları alıcı ya da satıcıya büyük bir avantaj sağlar.

Ülkemizde gayrimenkul danışmanlığı hizmet bedelleri kanunlarca belirlenmiştir. Önemli olan bu bedeller karşılığında doğru hizmeti almak ve yetkin, uzman bir danışmanla çalışmaktır.

Peki emlakçılar, (gayrimenkul danışmanları) bu satış ve satın alma süreçlerini sizin adınıza yürütürken arka planda neler oluyor?

Danışmanınız ilk günden itibaren ilanlarınızı yayınlamak, sosyal medya ve ilan siteleri için mülkünüzün fotoğraf ve videolarını çekmek için para harcamaya başlayacaktır. Bu harcamalara kişisel giderler, yol, park, telefon masrafları da eklenir. Satış ya da kiralama süresi uzadıkça bu masraflar da artacağı için danışman birlikte belirlediğiniz tutar üzerinden en hızlı ve en doğru fiyata mülkünüzü satmalı ya da kiralamalıdır.

Gayrimenkul danışmanı bölgenizde araştırma yapar veya bölge hakkında bilgi sahibidir. Beklentilerinize göre (hızlı satmak, kiralamak ya da istediğiniz fiyata satmak v.b.) fiyatı oluşturmanıza yardımcı olur ve önerilerde bulunur.

Gayrimenkul danışmanı günün her saati (sabah erken saatlerden, gece geç saatlere) ulaşılabilir olur ve alıcıların telefonlarını yanıtlar. Sizin adınıza görüşmeleri yapar ve ön şartlarınızı aktarır, mülkünüz hakkındaki bilgileri verir.

Alıcı ve satıcı arasında oluşabilecek potansiyel problemleri öngörerek sorun oluşmadan önüne geçebilir. Stresli süreçleri yönetir ve problem oluştursa her iki taraf için de çözüm önerileri sunar. Alış-verişin güvenle ve memnuniyetle tamamlanmasını sağlar.

İyi bir gayrimenkul danışmanı, işinin uzmanı bir emlakçı, her emlak işlemine değer katar ve önce müşterisine kazandırır.

Bilgi Bankası - 09:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bakan Nebati: İnançla azimle ve kararlılıkla ilerlemeye devam ediyoruz
  Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli’ne ilişkin açıklamada bulundu. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Nebati, “Togg başta olmak üzere elektrikli araç ekosistemi, savunma sanayi, enerjide dışa bağımlılığı azaltan yatırımlar ve enerji teknolojileri üretimi gibi alanlarda elde ettiğimiz büyük başarıları daha da ileriye taşıyarak Türkiye Yüzyılı’na güvenle, azimle ve kararlılıkla ilerlemeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.
 • 02
  Togg’dan değerli gelişme
  Togg, çekilişle teslim edilecek T10X adedini 12 binden 20 bine çıkardığını duyurdu. Çekiliş tarihi de bir gün ileri alınarak 29 Mart oldu.
 • 03
  GSS prim borçları için ödemeler 31 Ağustos’a kadar yapılacak
  Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçları için ödemeler 31 Ağustos’a kadar yapılacak. Anapara, anlaşmalı bankalara ödendiği takdirde, gecikme faizi ve cezası alınmayacak. Ödeme gücü olmayanlar ise gelir testine tabi tutulacak ve tüm borçları silinebilecek.
 • 04
  Akaryakıt Özel Grubu kaçakçılara göz açtırmıyor: 53 milyar liralık kamu ziyanını önlendi
  Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Eylem Planı’nın uygulanmasına devam ediliyor. Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda faaliyet gösteren “Akaryakıt Özel Ekibi”nin yürüttüğü çalışmalarla bugüne kadar 53 milyar liralık kamu zararının önüne geçildi.
 • 05
  Araba sahipleri dikkat: Araç muayenelerinde yeni düzenleme
  Araç muayene yaptırma süresini 12 Mart 2023 itibarıyla geçirmiş vatandaşlar 30 Eylül 2023’e kadar muayenelerini yaptırdıkları takdirde, her ay için hesaplanacak yüzde 5 fazla yerine aylık yüzde 0,75 olarak hesaplanan tutarı ödeyecek.