12° Açık

Avrupa’nın gözü Türkiye’nin deneyiminde

Avrupa elektriğindeki sorunların konuşulduğu Uluslararası Büyük Güç Sistemleri Güneydoğu Avrupa Bölge Konseyi’nde Türkiye’nin elektrikteki liderliğine dikkat çekildi.
Piyasa - 29 Ocak 2023 04:50 A A

Roma’da Türkiye’nin başkanlığında toplanan Uluslararası Büyük Güç Sistemleri (CIGRE) Güneydoğu Avrupa Bölge Konseyi (SEERC) çalıştayında, 17 Avrupa ülkesinden uzmanlar, akademisyenler ve üst düzey yetkililer bir araya geldi. CIGRE Türkiye Ulusal Komite Başkanı ve Elektrik Üretim AŞ. Genel Müdürü Dr. İzzet Alagöz, toplantıda Avrupalı yetkililere Türkiye’nin enerjideki tecrübesini aktardı. Dr. Alagöz, “Avrupa içinde bulunduğu enerji krizini aşmak için Türkiye’nin liderliğine ihtiyaç duyuyor. Avrupa’nın elektrik sorunları ancak Türkiye’de çözülebilir” ifadelerini kullandı.

LİDERLİĞİMİZE İHTİYAÇ VAR

Öte yandan, çalıştay kapsamında 20’den fazla Avrupa ülkesindeki sorunlar ele alındı. Avrupa elektriğinin sorunlarının ancak Türkiye’de çözebileceğinin altını çizen Alagöz, “Türkiye sahip olduğu altyapı, teknik birikim ve tecrübeyle Balkanlar ve Doğu Avrupa’ya ağabeylik yapıyor. Dünyanın 96 ülkesinden uzman, sektör temsilcisi, STK ve bürokratları bünyesinde barındıran CIGRE elektrikte Avrupa’nın beyin takımını oluşturuyor” diye konuştu. 4’üncü SEERC Konferansı 11-13 Ekim tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek. Dünyanın birçok farklı bölgesinden uzmanlar Türkiye’de buluşacak.

Piyasa - 04:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bakan Nebati: İnançla azimle ve kararlılıkla ilerlemeye devam ediyoruz
  Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli’ne ilişkin açıklamada bulundu. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Nebati, “Togg başta olmak üzere elektrikli araç ekosistemi, savunma sanayi, enerjide dışa bağımlılığı azaltan yatırımlar ve enerji teknolojileri üretimi gibi alanlarda elde ettiğimiz büyük başarıları daha da ileriye taşıyarak Türkiye Yüzyılı’na güvenle, azimle ve kararlılıkla ilerlemeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.
 • 02
  Togg’dan değerli gelişme
  Togg, çekilişle teslim edilecek T10X adedini 12 binden 20 bine çıkardığını duyurdu. Çekiliş tarihi de bir gün ileri alınarak 29 Mart oldu.
 • 03
  GSS prim borçları için ödemeler 31 Ağustos’a kadar yapılacak
  Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçları için ödemeler 31 Ağustos’a kadar yapılacak. Anapara, anlaşmalı bankalara ödendiği takdirde, gecikme faizi ve cezası alınmayacak. Ödeme gücü olmayanlar ise gelir testine tabi tutulacak ve tüm borçları silinebilecek.
 • 04
  Akaryakıt Özel Grubu kaçakçılara göz açtırmıyor: 53 milyar liralık kamu ziyanını önlendi
  Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Eylem Planı’nın uygulanmasına devam ediliyor. Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda faaliyet gösteren “Akaryakıt Özel Ekibi”nin yürüttüğü çalışmalarla bugüne kadar 53 milyar liralık kamu zararının önüne geçildi.
 • 05
  Araba sahipleri dikkat: Araç muayenelerinde yeni düzenleme
  Araç muayene yaptırma süresini 12 Mart 2023 itibarıyla geçirmiş vatandaşlar 30 Eylül 2023’e kadar muayenelerini yaptırdıkları takdirde, her ay için hesaplanacak yüzde 5 fazla yerine aylık yüzde 0,75 olarak hesaplanan tutarı ödeyecek.