Emlak danışmanları müşterilerle telefonda nasıl konuşmalıdır?

Bilgi Bankası - 20 Ocak 2020 10:50 A A

1) Emlak ofisini ve kendinizi tanıtın

• Potansiyel bir müşteriniz tarafından arandığınızda, telefonu açar açmaz şirketinizin ve kendinizin ismini söyleyin. Örneğin; bir kiralık ya da satılık ilanı için telefonunuz çaldıysa “Merhaba, X Emlak, ben …” şeklinde bir karşılama yapmalısınız. Bu şekilde arayan kişi doğru yeri aradığını ve yetkili bir kişiyle görüştüğünü düşünür.

 

2) Anahtar soru: “Size nasıl yardımcı olabilirim?”

• Kendinizi tanıttıktan sonra telefon konuşması gerçekleştirdiğiniz kişinin adını öğrenerek, görüşme boyunca kendisine “Ali Bey” veya “Ayşe Hanım” diye hitap etmelisiniz.

• İsmini öğrendiğiniz potansiyel müşterinize yöneltmeniz gereken ilk profesyonel soru “Size nasıl yardımcı olabilirim?” olmalı… Hangi emlak ilanınızdan bahsediyor, kiralık mı satılık mı bakıyor, ilanınızı nerede görmüş gibi birçok ayrıntıyı bu esnada öğrenebilirsiniz. Eğer arayan kişi bu bilgilere vâkıf değilse, sorularınızla yönlendirici olun ve net olarak ne istediğini anlayın.

• Eğer potansiyel müşteri bir ilan üzerine size ulaşmıyorsa, aradığı emlak ile ilgili detayları öğrenmelisiniz. Örneğin, Beylikdüzü’nde kiralık bir daire arayışında ise oda sayısından bina yaşına, cephe tercihinden fiyat aralığına kadar önemli bilgileri sormalısınız.

 

3) Dikkatlice dinleyin, not alın

• Telefon görüşmesi boyunca potansiyel müşterinizin ne söylediğini dikkatlice dinleyin ve not alın. Nerede ev arıyor? Satılık mı, kiralık mı? Hangi özelliklerde ev arıyor? Aradığı evin fiyat aralığı nedir?

• Not aldıktan sonra potansiyel müşterinizin söylediklerini teyit edin. Örneğin; “Avcılar Cihangir’de 250-300 bin TL fiyat aralığında, mutlaka balkonu olan 2+1 daire arıyorsunuz.” şeklinde konuşmayı özetleyin. Benzer ilanlar varsa bunlardan da bahsedebilirsiniz.

4) Randevu verin, geri dönüş yapın

• Telefon görüşmesinin sonunda, portföyünüzde yer alan potansiyel müşterinizin taleplerini karşılayan emlak ile ilgili bir ziyaret tarihi belirlemelisiniz.

• Randevuyu not ederken, konuştuğunuzu kişinin iletişim bilgilerini de kaydetmeyi unutmayın.

• Son olarak emlak ziyareti için belirlediğiniz randevu günü hatırlatma için arayacağınızı belirterek, güzel dileklerle telefon görüşmesini sonlandırın.

 

5) Ulaşım konusunda destek olun

• Arayan kişi evi hemen görmek istiyorsa ve imkânınız varsa bir araç göndererek kolayca evi görmeye gelmesini sağlayabilirsiniz.

• Aynı şekilde benzer alternatif daireler varsa, bunlara da bakabileceğinizi belirterek, günü programlayabilirsiniz.

Bilgi Bankası - 10:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  2020 YKS Sonuçları
  YKS Sonuçları Görüntüleme YKS 2020 sonuçları ÖSYM tarafından sabah saatlerinde erişime açıldı. YKS kapsamında YDT, TYT ve AYT sonuçları bilgilerini Aday İşlemleri Sayfası (AİS) aracılığıyla duyuran ÖSYM, YKS sonuçları sonrasında tercih aşaması için güncel kılavuz bilgilerini yayımlayacak. YKS SONUÇLARI İÇİN HEMEN TIKLA
 • 02
  Konut Kredileri İstanbul’da Rekor Kırdı
  2019 yılı ile 2020 yılı arasında İstanbul’da gerçekleşen konut satışlarında ciddi bir fark oluştu. 2020 yılında oldukça yüksek oranda artan konut satışlarında rekor seviyelere ulaşırken bu rakamların oluşmasında kamu bankalarının başlattığı kredi kampanyaları etkili oldu. Kamu bankaları ile kamu katılım bankalarının sağladığı konut kredisi, finansmanı imkanlarının Haziran ve Temmuz aylarında satışlara etkisi incelendi. 2019 yılının […]
 • 03
  Online Korona Virüsü Testi
  Corona virüsüne bağlı vaka sayısının artmasından ve yaşanan can kayıplarından sonra Sağlık Bakanlığı tarafından Alo 184 hattı uygulamaya sokulmuştu. Vatandaşların sağlık durumu ve hastalık riskini kolayca sorgulayabileceği bir test içeren Korona Önlem uygulaması da bugün online olarak kullanıma açıldı. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun ön ayak olmasıyla oluşturulan ‘Korona Önlem’ web sayfası yapay zekayla […]
 • 04
  Etkili Satış Teknikleri ile Başarılı Satışın Sırları
  İYİ BİR SATIŞÇININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR? Satış, bir ürün ya da hizmetin en doğru zamanda ve en uygun mekanda alıcı ile satıcı arasında el değiştirmesidir. Bu uygun zaman ve uygun mekan satış sürecini olumlu şekilde etkiler. Satıcı yani ürün ve/veya hizmeti belirli bir bedel karşılığında alıcı olana satma eyleminde bulunan kişi, güvenilir, pozitif tutum sergileyen ve insan […]
 • 05
  Emlakçılar neler yapar?
  Emlakçılar neler yapar? Emlak alım, satım, kiralama gibi aracılık işlerini yapan emlak komisyoncularının hakim olması gereken konular Emlakçılık mecburi standart tebliği kapsamında açıklanıyor. mlak komisyoncusunun, resmi belge hüviyetinde olacak şekilde, faaliyetleri ile ilgili kayıtlar tutması gerekiyor. Peki,  emlakçılar ne yapar? Emlakçının görevleri nelerdir? Emlak komisyoncusu.. Kiralama ve satış hizmeti kapsamında; – Müşteri temsilcisi ve yardımcı […]