20° Parçalı bulutlu

Emlak Vergisi Ödeyen Vatandaşlara Müjdeli Haber!

Emlak Haberleri - 12 Ağustos 2020 15:52 A A

Arsa, konut, iş yeri, dükkan, daire sahipleri her yıl düzenli olarak emlak vergisi ödüyor.

Emlak vergisi ödeyen vatandaşlara müjdeli haber geldi. Son 5 yıllık emlak vergisi iade edilecek.

Her yıl, düzenli olarak arsa, konut, işyeri, dükkan, daire sahiplerinin ödediği emlak vergisiyle ilgili vatandaşlara müjde geldi. Haber Kredi’de yer alan habere göre; belirli koşulları karşılayan vatandaşlar emlak vergisinden muaf olabilecek ve son 5 yılda ödediği emlak vergisi ödemesini iade alabilecek. Peki, kimler emlak vergisinden muaf olacak? Kimlere emlak vergisi iade edilecek? Emlak vergisi iadesi ne kadar? İşte merak edilen soruları cevapları…

Emlak vergisi nedir ve kimler öder?

Taşınmaz sahipleri tarafından her sene düzenli olarak ödenen ve belediyeler tarafından alınan vergi oluyor. Emlak vergisinin belirli muafiyet şartları vardır, bu şartları karşılayan kişi emlak vergisi ödemesi yapmaz. Emlak vergisi muafiyet şartlarını taşıyan kişiler hariç olmak üzere, Türkiye sınırları içinde arsa, arazi, konut, daire, yazlık ev, dükkan, bahçe, bağ gibi taşınmazlara sahip olan kişiler emlak vergisi ödemekle mükellef.

Kimler emlak vergisinden muaf olur?

Emekliler, ev hanımı olan kadınlar, şehidin dul eşi ve yetim çocukları, gaziler ve işsiz olduğu için hiçbir geliri olmayan kişiler emlak vergisinden muaf tutuluyor.

Yukarıda belirtilen kişilerin geçen yıllarda emlak vergisi ödeyenlerin parasının iade olması için gerekli bazı şartlar bulunuyor:

-Kişinin emlak vergisi vermekle yükümlü olduğu sadece 1 konut olması gerekmektedir.

– Emlak vergisi iadesi uygulamasından yararlanmak isteyen emeklilerin emekli maaşı dışında gelire sahip olmaması gerekir.

-Taşınmaz sahiplerinin başka hiçbir gelire sahip olmaması gerekir.

-Emlak vergisi vermekle zorunlu olunan taşınmazın büyüklüğünün 200 metrekareyi aşmaması gerekmektedir.

Emlak vergisi iadesi nasıl alınır?

Emlak vergisinden muaf olup olmadığını bilmeyen kişilerin, belediyenin emlak vergisi servisine gidip dilekçe yazdığı takdirde geçmişte ödediği vergileri tahsil edebiliyor.

Emlak Haberleri - 15:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tarım dalında birinci çeyrekte tüm vakitlerin rekoru kırıldı
  Türkiye tarım sektöründe yılın ilk çeyreğinde 11 milyar 175 milyon dolarla tüm zamanların en yüksek ihracatına imza atarak rekor kırdı.
 • 02
  Türkiye için dikkat çeken büyüme kestirimi: Avrupa’nın en yüksek oranda büyüyen ülkesi olacak
  AB Komisyonu’nun “Avrupa Ekonomik Tahminleri 2023 İlkbahar” raporu yayımlandı. Raporda, Türkiye ekonomisinin 2023 yılında yüzde 3.5, 2024’te yüzde 4 büyüyeceği öngörülürken İsveç’in yüzde 0,5 ve Estonya’nın yüzde 0,4 küçüleceği, Almanya’nın yüzde 0,2, Fransa’nın yüzde 0,7, İtalya’nın yüzde 1,2 ve İspanya’nın yüzde 1,9 büyüyeceği kaydedildi.
 • 03
  Fiyatlı çalışan sayısı yüzde 6,5 arttı
  Türkiye İstatistik Kurumu, mart ayına ilişkin ücretli çalışan istatistiklerini yayımladı. Ücretli çalışan sayısı, martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 artış gösterdi.
 • 04
  Eser ve hizmet siyaseti kazandı
  Türkiye, “Yüzyılın Seçimi”nde tercihini eser ve hizmet siyasetinden yana kullandı. 55 milyonu aşkın vatandaşın sandık başına gittiği seçimi, Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan birinci sırada tamamladı. AK Parti hükümetlerinin müreffeh bir gelecek için ortaya koyduğu vizyon, milli iradenin istikrardan yana tecelli etmesini sağladı. Yatırım ve üretimle büyümeyi önceleyen politikalar güvenoyu alırken, yeni dönemde de toplumun tüm kesimlerine dokunan ve refahı artıran adımlar atılacak.
 • 05
  TEI, BOTAŞ’a gaz türbini üretecek
  BOTAŞ, ihtiyaç duyduğu stratejik ürünlerin yerli çözümlerle karşılanması için TEI ile önemli bir iş birliğine gitti. İmzalanan protokol ile BOTAŞ ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik millî doğal gaz kompresör ve türbin sistemlerinin geliştirilmesi veya temini işini alan TEI, şirket bünyesinde bulunan gaz türbinli motorların tüm seviye bakımlarını da yapacak.