Gayrimenkul

Emlak Sözlüğü - 29 Ekim 2019 10:19 A A

Gayrimenkul

Gayrimenkul (taşınmaz); ev, arsa, arazi, dükkan, tarla, bahçe gibi taşınamayan niteliğe sahip olan, ekonomik olarak değerli ifade edilen, nakde çevrilmesi ya da bir değerle ifade edilmesi mümkün olan kıymetli gereçleri ifade ediyor.

Gayrimenkul alırken nelere dikkat edilir?

Alacağınız gayrimenkul için ilk doğru yaklaşım bulunduğu bölgedir. Yıllar sonra alacağı şekil, sosyo-ekonomik yapı oldukça önemlidir. Kentsel dönüşüm kapsamında bulunması ve deprem riskine sahip bölgede olmaması gayrimenkulün değerini katlar. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise gayrimenkulün projesi ve projeyi yürüten firma. Müşteri memnuniyeti için referans almak adına daha önce proje tamamlamış olmaları baz alına bilinir.

Gayrimenkuller ile ilgili mülkiyet belirten düzenlemeler gerek medeni kanun gerek vergi kanunları çerçevesinde gerçekleştiriliyor.

Gayrimenkul yatırımı nasıl yapılır?

Gayrimenkul yatırımı kazandırmaya devam ediyor. Ancak dikkat edilecek bazı noktalar yatırımın daha kârlı ve kazançlı olmasını sağlar. İşte size karlı yatırımın anahtarı olacak bazı öneriler…

 • Eğer yatırımınızı dükkan alarak değerlendirmek istiyorsanız öncelikle yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu bölgeleri tercih etmelisiniz. Bu bölgede yer alacak dükkanın hem kira değeri yüksek olur hem de bu dükkana kiracı bulmak zor olmaz.
 • Konut alırken de bulunduğu bölgeye ve yere dikkat etmelisiniz. Özellikle metrobüs, metro, tramvay, TEM bağlantı yolları ve merkeze yakın yerlerde alacağınız gayrimenkul her zaman değerli olur.
 • Ayrıca yatırım amacı ile alınacağınız konutu temelden almak daha karlı bir yatırım yapmanızı sağlar.
 • Hangi tür gayrimenkule yatırım yaparsanız yapın, yıldızı parlayacak bölgelerin öncelikli olması gerekir. Bu tür bölgeler yatırımcısına her zaman kazandırır.
 • Emlak yatırımından yüksek kazanç elde etmek için ucuza almak ve değeri arttığında da satmak büyük önem taşır.
 • Doğru planlama ve profesyonel destekle yapılmış bir emlak yatırımının karlı olması kaçınılmazdır. Bu nedenle profesyonel yardım almayı ihmal etmeyin.
 • Arsa satın alırken arsanın imar durumunu araştırın. İnşaat izni fazla olan arsaları tercih edin. Bu tür arsalar daha değerlidir. Satışı da kolay olur.
 • Büyük inşaat şirketlerinin arsa satın aldığı bölgelerde arsa fiyatları pirim yapar. Bu nedenle bu bölgelerde arsa almanız kazançlı çıkmanızı sağlar.
 • Kriz döneminde emlak almak da önemlidir. Çünkü bu dönemlerde gayrimenkullerin fiyatı düşer.  Koşullar normale döndüğünde de daha fazla değerle elden çıkarılabilir.
Emlak Sözlüğü - 10:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  2020 YKS Sonuçları
  YKS Sonuçları Görüntüleme YKS 2020 sonuçları ÖSYM tarafından sabah saatlerinde erişime açıldı. YKS kapsamında YDT, TYT ve AYT sonuçları bilgilerini Aday İşlemleri Sayfası (AİS) aracılığıyla duyuran ÖSYM, YKS sonuçları sonrasında tercih aşaması için güncel kılavuz bilgilerini yayımlayacak. YKS SONUÇLARI İÇİN HEMEN TIKLA
 • 02
  Konut Kredileri İstanbul’da Rekor Kırdı
  2019 yılı ile 2020 yılı arasında İstanbul’da gerçekleşen konut satışlarında ciddi bir fark oluştu. 2020 yılında oldukça yüksek oranda artan konut satışlarında rekor seviyelere ulaşırken bu rakamların oluşmasında kamu bankalarının başlattığı kredi kampanyaları etkili oldu. Kamu bankaları ile kamu katılım bankalarının sağladığı konut kredisi, finansmanı imkanlarının Haziran ve Temmuz aylarında satışlara etkisi incelendi. 2019 yılının […]
 • 03
  Online Korona Virüsü Testi
  Corona virüsüne bağlı vaka sayısının artmasından ve yaşanan can kayıplarından sonra Sağlık Bakanlığı tarafından Alo 184 hattı uygulamaya sokulmuştu. Vatandaşların sağlık durumu ve hastalık riskini kolayca sorgulayabileceği bir test içeren Korona Önlem uygulaması da bugün online olarak kullanıma açıldı. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun ön ayak olmasıyla oluşturulan ‘Korona Önlem’ web sayfası yapay zekayla […]
 • 04
  Etkili Satış Teknikleri ile Başarılı Satışın Sırları
  İYİ BİR SATIŞÇININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR? Satış, bir ürün ya da hizmetin en doğru zamanda ve en uygun mekanda alıcı ile satıcı arasında el değiştirmesidir. Bu uygun zaman ve uygun mekan satış sürecini olumlu şekilde etkiler. Satıcı yani ürün ve/veya hizmeti belirli bir bedel karşılığında alıcı olana satma eyleminde bulunan kişi, güvenilir, pozitif tutum sergileyen ve insan […]
 • 05
  Emlakçılar neler yapar?
  Emlakçılar neler yapar? Emlak alım, satım, kiralama gibi aracılık işlerini yapan emlak komisyoncularının hakim olması gereken konular Emlakçılık mecburi standart tebliği kapsamında açıklanıyor. mlak komisyoncusunun, resmi belge hüviyetinde olacak şekilde, faaliyetleri ile ilgili kayıtlar tutması gerekiyor. Peki,  emlakçılar ne yapar? Emlakçının görevleri nelerdir? Emlak komisyoncusu.. Kiralama ve satış hizmeti kapsamında; – Müşteri temsilcisi ve yardımcı […]