28° Parçalı az bulutlu

Gebze – Darıca Metro Hattı’na Başlanıyor!

Emlak Rehberi - 18 Ekim 2018 14:55 A A

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Gebze – Darıca arasında inşa edilecek ve mesafeyi 19 dakikaya düşürecek olan Gebze – Darıca Metro Hattı’nın temeli 20 Ekim’de saat 10.30’da düzenlenen temel atma töreniyle birlikte atılacak.

Herkesin katılım gerçekleştirebileceği temel atma töreniyle birlikte çalışmalar büyük bir hızla başlayıp, devam edecek. Projenin yapılması muhtemel en kısa sürede tamamlanması planlanırken, 2 mesafe arasının 19 dakikaya düşeceği duyurusu da yapıldı. 14.7 Kilometresi Yünel Gebze – Darıca arasında inşa edilen metro hattı ulaşımı 19 dakikaya kadar düşürecek. Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nden başlayıp, Darıca Sahil’e kadar uzanan metro hattının uzunluğu 15.6 kilometre. Bu hattın 14.7 kilometresi tünelden meydana gelirken, 900 metresi hem zemin olarak inşa edilecek. Yolcu Kapasitesi: 1.080 Toplam olarak yolcu kapasitesi 1.080 olan Gebze Organize Sanayi Bölgesi – Darıca Sahil Metrosunda 4 farklı araç hareket edecek.

Sürücüsüz metro sisteminin uygulanacağı bu söz konusu projede toplam yer alan istasyon sayısı ise 12 olarak belirlendi. Metro toplam olarak 32 kilometrelik güzergahtan oluşacak. 2 Milyar 690 Milyon TL İhale Teklifi İhalesi yapılan söz konusu metro hattına teklif veren firma sayısı 4 taneydi. İhaleye en yüksek teklifi DBH Yol+Gürbağ İnş+Yedigöze İnş.+ Teb Enerji ortaklığı vermişti ve 2.690.000.000 TL karşılığında ihaleyi kazanan firma olarak yerini almıştı. GoA4 Sürücüsüz Metro Kullanılacak Gebze – Darıca metro hattında GoA4 sürücüsüz tam otomatik metro kullanımı yapılacak. Sinyalizasyon ekipmanlarıyla birlikte hareket etmekte olan söz konusu sürücüsüz metro 90 saniyede bir sefer düzenleyebilecek kadar gelişmiş bir teknolojiyle donatılmış durumda. 12 Konum Bulunuyor Gebze – Darıca Metro hattında toplam 12 farklı konum yer alıyor. Darıca sahili, Farabi devlet hastanesi, TCDD Tren istasyonu, Fatih Devlet Hastanesi, Gebze merkez, Gebze belediye, Gaziler, Güzeller OSB, GOSB, Balçık sanayi, Mollafenari Sapağı, Mollafenari Köyü’nden oluşan duraklarda tek seferde 1.080 yolcu taşınabilecek.

Tüm Türkiye’ye Örnek Olması Bekleniyor

Kocaeli’ne kazandırılacak bu söz konusu metro projesinin yapılacak en kısa zamanda tamamlanması ve Kocaeli halkının hizmetine açılması bekleniyor. 12 istasyondan meydana gelen bu metronun sürücüsüz metro özelliğiyle çalıştırılması da Kocaeli’nin metro hususunda olan yenilikçi anlayışını öne çıkaracak ve tüm Türkiye’ye örnek olacaktır.

Kaynak : Emlaktahaber.com

Emlak Rehberi - 14:55 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ