21° Parçalı bulutlu

İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranları Değişti

Emlak Haberleri - 11 Ağustos 2020 14:54 A A

İkinci el konutlar için daha önce azami 15 yıl vade ve aylık yüzde 0,74 faiz oranı ile kredi imkanı sunulmuştu. Yeni düzenleme ile faiz oranı yükseltildi.

Kamu bankalarının 2 Haziran’da yürürlüğe aldığı ‘ avantajlı konut kredisi ’ paketi ikinci el konutlar için yeniden güncellendi. Buna göre, ikinci el konutlar için sunulan 0.74 vade oranı 3 haftadır 0.79 olarak uygulanmaktaydı. Yapılan yeni düzenleme ile ikinci el konutlar için paket kapsamında faiz oranı 0.87’ye yükseltildi. Tüm konutlar için geçerli olan 12 aylık ödemesiz dönem uygulamasında ise sona gelindi. İkinci el konut piyasasını etkileyen bir diğer düzenleme de vade süresi oldu. Milliyet’ten Duygu Erdoğan’ın haberine göre; 180 aya kadar kullandırılan kredilerin süresi, ikinci el konutlar için 120 aya düşürülmüştü. Yapılan düzenleme ile gayrimenkul piyasasının yeni yatırımlarla canlanması, ekonomiye katkının artırılması ve tüketicinin depreme karşı yeni konutlara talep oluşturması için birinci el konutların daha cazip hale getirilmesi amaçlanıyor.

Konut satışları arttı

Korona virüs salgınında normalleşme sürecine geçiş ile ‘ avantajlı konut kredisi paketi ‘ kamu bankaları tarafından hayata geçirildi. Yeni konutlar için 15 yıla varan vadede, 0.64 faiz oranı ile kredi fırsatı sunulurken, ikinci el konutlar için 10 yıla varan vadede, yüzde 0.87 faiz oranı sunuluyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayı konut satış verilerine göre, Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı 2020 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 152 artış göstererek 58 bin 632 olsa da toplam konut satışları içindeki payı yüzde 31 oldu. İkinci el konut satışları ise 2020 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 245 arttı ve 131 bin 380 olarak kaydedildi.

Emlak Haberleri - 14:54 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tarım dalında birinci çeyrekte tüm vakitlerin rekoru kırıldı
  Türkiye tarım sektöründe yılın ilk çeyreğinde 11 milyar 175 milyon dolarla tüm zamanların en yüksek ihracatına imza atarak rekor kırdı.
 • 02
  Türkiye için dikkat çeken büyüme kestirimi: Avrupa’nın en yüksek oranda büyüyen ülkesi olacak
  AB Komisyonu’nun “Avrupa Ekonomik Tahminleri 2023 İlkbahar” raporu yayımlandı. Raporda, Türkiye ekonomisinin 2023 yılında yüzde 3.5, 2024’te yüzde 4 büyüyeceği öngörülürken İsveç’in yüzde 0,5 ve Estonya’nın yüzde 0,4 küçüleceği, Almanya’nın yüzde 0,2, Fransa’nın yüzde 0,7, İtalya’nın yüzde 1,2 ve İspanya’nın yüzde 1,9 büyüyeceği kaydedildi.
 • 03
  Fiyatlı çalışan sayısı yüzde 6,5 arttı
  Türkiye İstatistik Kurumu, mart ayına ilişkin ücretli çalışan istatistiklerini yayımladı. Ücretli çalışan sayısı, martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 artış gösterdi.
 • 04
  Eser ve hizmet siyaseti kazandı
  Türkiye, “Yüzyılın Seçimi”nde tercihini eser ve hizmet siyasetinden yana kullandı. 55 milyonu aşkın vatandaşın sandık başına gittiği seçimi, Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan birinci sırada tamamladı. AK Parti hükümetlerinin müreffeh bir gelecek için ortaya koyduğu vizyon, milli iradenin istikrardan yana tecelli etmesini sağladı. Yatırım ve üretimle büyümeyi önceleyen politikalar güvenoyu alırken, yeni dönemde de toplumun tüm kesimlerine dokunan ve refahı artıran adımlar atılacak.
 • 05
  TEI, BOTAŞ’a gaz türbini üretecek
  BOTAŞ, ihtiyaç duyduğu stratejik ürünlerin yerli çözümlerle karşılanması için TEI ile önemli bir iş birliğine gitti. İmzalanan protokol ile BOTAŞ ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik millî doğal gaz kompresör ve türbin sistemlerinin geliştirilmesi veya temini işini alan TEI, şirket bünyesinde bulunan gaz türbinli motorların tüm seviye bakımlarını da yapacak.