12° Açık

İkinci el konutta heyecanlandıran adım: Piyasada hareketlilik artar

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un ikinci el konutlarla da ilgili çalışmalar yapılabileceğinin sinyalini vermesi emlak piyasasında heyecana yol açtı. İkinci el konut tarafındaki kampanyanın olumlu yansımaları olacağını ifade eden uzmanlar, özellikle kamu bankaları tarafındaki kredi azami tutarlarındaki sınırlamaların kaldırılmasının ipotekli satışların önünü açacağına dikkat çekiyor.
Emlak Haberleri - 9 Ocak 2023 11:06 A A

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, orta gelirlilere yönelik oluşturulan “Yeni Evim” konut kampanyası akabinde ikinci el konutlarla da ilgili çalışmalar yapılabileceğini söyledi. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü ve İTO Meclis Üyesi Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Yeni Evim konut finansmanı programı sadece sıfır, belli bir oranda tamamlanmış ve banka garantörlüğü kapsamında yeni projeleri içerecek şekilde yapıldı. Lakin özellikle İstanbul başta olmak üzere birçok şehrimizde bu kapsama girebilecek yeterli arzımız yok. Bu açıdan ikinci elde de ilk defa konut alacaklar için farklı oranlarda da olsa bir kampanya yapılmasının çok faydalı olacağını değerlendiriyoruz. Özellikle kamu bankaları tarafındaki kredi azami tutarlarındaki sınırlamaların kaldırılması ipotekli satışların önünü açar” dedi.

“Piyasada hareketlilik artar”

Satışlara ilişkin son veriler hakkında da bilgi veren Özelmacıklı, “Konut satışlarında 2022 yılı sonunda yaklaşık yüzde 10’luk bir düşüşle 1 milyon 350 bin seviyesinde bir kapanış bekliyoruz. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı ise yüzde 14,1’e kadar geriledi. Ayrıca kira ödeyenlerin sayısı ise nüfusumuzun yüzde 27,6 oranı ile 6 milyon 991 bin kişiye ulaştı. Bu çerçevede özellikle ev sahibi olmak isteyenler için bu şekilde bir destek verilmesi ülkemizde yüzde 60,7 oranına kadar yükselen ev sahipliği oranını da artırır” diye konuştu.

“Yeni Evim programı sınırlı kalabilir”

Yeni Evim konut finasmanı programı kullanımının sınırlı kalma durumunun olabileceğini de ifade eden Özelmacıklı, “Emlak Konut gibi birçok gayrimenkul yatırım ortaklıklarının ve büyük inşaat firmalarının projelerinde zaten fiyatlar ulaşılamayacak seviyede. Hatta 16 Ocak’ta belki bu programa dahil olan firmaların fiyatlarını gördüğümüzde metrekarede 100 bin TL’yi bulan örneklere şahit olacağız. Diğer taraftan da yerel müteahhitler ise kredi kullanımını sınırlı tutuyor. Örneğin 2 milyon liralık bir dairede olası vergiler nedeniyle müteahhit 500 bin TL gibi bir kredi sınırı belirliyor ve üstünde kredi çekilmesine razı olmuyor. Arsa sahipleri için de benzer bir durum söz konusu oluyor. Özellikle İstanbul’da 2 1 olarak 5 milyon lira değerinde 4,5 milyon kredi çekilerek sıfır bir daire bulunabilse, ödemeleri ortalama 53 bin 661 lira seviyesine ulaşıyor” dedi.

“Beyan affına ihtiyaç var”

Gerek müteahhitlerin bu tür programlarda daha kapsamlı yer alabilmesi gerekse de mal sahiplerinin alıcılara daha çok kredi çekilmeleri konusunda izin verebilmeleri için toplu bir beyan affına ihtiyaç olduğunu da ifade eden Özelmacıklı, “2023 yılında geniş kapsamlı getirilebilecek bir af ile beyannamelerde düzeltmeler sağlanabilir. Çünkü gerçek satış ile belediye rayiçleri arasındaki fark son dönemde oldukça açıldı” dedi.

Emlak Haberleri - 11:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bakan Nebati: İnançla azimle ve kararlılıkla ilerlemeye devam ediyoruz
  Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli’ne ilişkin açıklamada bulundu. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Nebati, “Togg başta olmak üzere elektrikli araç ekosistemi, savunma sanayi, enerjide dışa bağımlılığı azaltan yatırımlar ve enerji teknolojileri üretimi gibi alanlarda elde ettiğimiz büyük başarıları daha da ileriye taşıyarak Türkiye Yüzyılı’na güvenle, azimle ve kararlılıkla ilerlemeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.
 • 02
  Togg’dan değerli gelişme
  Togg, çekilişle teslim edilecek T10X adedini 12 binden 20 bine çıkardığını duyurdu. Çekiliş tarihi de bir gün ileri alınarak 29 Mart oldu.
 • 03
  GSS prim borçları için ödemeler 31 Ağustos’a kadar yapılacak
  Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçları için ödemeler 31 Ağustos’a kadar yapılacak. Anapara, anlaşmalı bankalara ödendiği takdirde, gecikme faizi ve cezası alınmayacak. Ödeme gücü olmayanlar ise gelir testine tabi tutulacak ve tüm borçları silinebilecek.
 • 04
  Akaryakıt Özel Grubu kaçakçılara göz açtırmıyor: 53 milyar liralık kamu ziyanını önlendi
  Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Eylem Planı’nın uygulanmasına devam ediliyor. Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda faaliyet gösteren “Akaryakıt Özel Ekibi”nin yürüttüğü çalışmalarla bugüne kadar 53 milyar liralık kamu zararının önüne geçildi.
 • 05
  Araba sahipleri dikkat: Araç muayenelerinde yeni düzenleme
  Araç muayene yaptırma süresini 12 Mart 2023 itibarıyla geçirmiş vatandaşlar 30 Eylül 2023’e kadar muayenelerini yaptırdıkları takdirde, her ay için hesaplanacak yüzde 5 fazla yerine aylık yüzde 0,75 olarak hesaplanan tutarı ödeyecek.