28° Parçalı az bulutlu

İnşaat sektörü 2020’de hareketlenecek!

Bilgi Bankası - 16 Aralık 2019 10:16 A A

İnşaat sektörü son yıllarda yaşanan ekonomik dalgalanmalardan etkilendi fakat 2020 için sektörde hareket bekleniyor…

İnşaat sektörü, yapısı gereği dövizdeki artış ve ekonomik dalgalanmalardan hızlı bir şekilde etkileniyor İnşaat sektörünün 2019 yılını değerlendiren ve 2020 yılı öngörülerini paylaştı. Son yaşanan ekonomik dalgalanmalara bağlı olarak artan inşaat maliyetleri ve yüksek faiz oranları nedeniyle inşaat sektörünün olumsuz etkilendiğini söyledi. Fakat tüm olumsuzluklara rağmen ülkemizin gelecek perspektifi içinde inşaat sektörünün büyümeye ve gelişmeye devam edeceğine inandığını ifade eden Kaya, şunları söyledi;

“Türkiye gibi genç nüfusa sahip, evlenip çocuk sahibi olma ve dolayısıyla yeni ya da daha geniş bir eve ihtiyaç duyulma oranı yüksek, aktif deprem kuşağında yer aldığı için deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmiş yeni konutlara taşınma ihtiyacı bulunan bir ülkede konuta olan talebin bitmesi mümkün değil. Özellikle prim potansiyeli yüksek bölgelerden gayrimenkul alımı değerli ve sürdürülebilir bir yatırım aracı olduğu için yerli ve yabancı yatırımcıların konuta olan ilgisinin 2020 yılında artış göstereceğini düşünüyoruz”

Düşük faiz oranıyla sektör hareketlendi

Konut kredi faizlerinin düşürülmesi ile birlikte bekle-gör yaklaşımı içinde olan tüketicilerin ve yatırımcıların harekete geçtiği ifade ederek, bu hareketliliğin 2020’de de devam edeceğini söylüyor. Konut alımını kolaylaştırmak adına kamu bankaları tarafından başlatılan kampanyaların faydalı olduğunu ifade eden Kaya, 0,89 faiz oranı, 120 aydan 180 aya kadar vade seçeneği ve kişiye özel ödeme planı sunarak Kadıköy Fikirtepe’de konumlanan projeleri Elite Concept ile sürece destek verdiklerini belirterek konut sahibi olmak isteyenlere bu fırsatı değerlendirmelerini önerdi.

Depremin çözümü nitelikli kentsel dönüşüm

Her an deprem gerçeği ile karşı karşıya olan Türkiye’de riskli binaların yenilenmesi sürecinde kentsel dönüşümün kritik önem taşıdığını söyledi. Kaya, sözlerine şu şekilde devam etti; “17 Ağustos depreminden bu yana yeni binalar depreme karşı daha dayanıklı inşa ediliyor, ancak bu değişim ülkemiz için yeterli değil. Ek olarak, Türkiye’de nitelikli konut alımının kolaylaşması ve sektörün sürdürülebilir bir büyümeyle ekonomiye katkı sağlayabilmesi için kalıcı teşvikler çok faydalı olacaktır. Ayrıca her sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de nitelikli iş gücüne sahip olmak çok önemli. Sektörde yaşanan gelişmelere ve yeniliklere bağlı olarak yeterli bilgi ve tecrübeye sahip çalışanlara ihtiyacımız var. Bu nedenle sektördeki mesleki eğitimlerin ve teşviklerin artırılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu sayede kentsel dönüşüm çalışmalarının çok daha verimli bir şekilde ilerleyeceğine ve sektörümüzün sağlıklı bir büyüme ve gelişim süreci içinde emin adımlarla yoluna devam edeceğine inanıyoruz”

Bilgi Bankası - 10:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ