28° Parçalı az bulutlu

İstanbul’da Ev Almak İsteyenlerin Dikkatine!

Emlak Rehberi - 14 Ekim 2018 17:23 A A

İstanbul’da satılık konut seçeneklerini değerlendirmek isteyenler, birçok değişik projeye yönelebilirler. Gelire göre farklı fiyatlandırmalara sahip evler, kentin farklı ilçelerinde bulunuyor. Hem yeni hem de eski ilçelerde yer alan konutların özellikleri değişmekte. Konut satın almadan önce bakılması gereken birçok şey var. Hangi ilçede evin yer aldığı çok önemli bir husus. İlçenin sosyal yapısı, evin dış ve iç özellikleri, ulaşım araçlarına olan yakınlığı gibi farklı kriterlerin değerlendirilmesi ve buna göre  hareket edilmesi, sağlıklı bir seçim yapmanızı sağlayacak.

İlçe seçimi çok önemli

Satılık konut ilanlarına bakan kişiler ve ev almak isteyenler; ilk olarak ilçe konusunda bir karar vermelidirler. Bu anlamda şunlara dikkat etmek gerekiyor:

İstanbul ilçelerini Anadolu ve Avrupa yakası olmak üzerine ikiye ayırmak mümkündür. Daha huzurlu ve sessiz bir muhit arayan kişiler, Anadolu bölümünden yana tercihlerini yapabilirler. Kadıköy ve Üsküdar, çok ideal semtler içinde bulunur. Son dönemde Pendik ve özellikle Kartal’ın çehresi de olumlu anlamda değişmiştir.

Avrupa yakası nispeten daha gürültülü olsa da bazı yerlerin sessiz olduğunu söylemek mümkün. Beylikdüzü şu an için en popüler ilçelerin başında gelmektedir. Bunun nedeni ise bölgenin yeni kurulması ve oldukça fazla avantajlara sahip olmasıdır. Başakşehir ilçesini de bu listeye eklemek mümkündür.

Popüler ve eski semtler konusunda Beşiktaş, Bakırköy, Şişli önplana çıkmaktadır.

Evin içi doğru değerlendirilmeli

İstanbul’da ev sahibi olmak isteyenler, tercihlerini mutlaka yeni bina olarak bilinen konutlardan yana kullanmalılar. Ev satın alırken dikkat edilecek şunlardır:

Yalıtım, yeni evlerin tümünde başarılı bir şekilde yapılmıştır. Buna rağmen ses ve ısı yalıtımı konusunda ev sahibinden bilgi almak gerekmektedir.

İstanbul’da nem ve rutubet önemli sorunların başında gelir. Orta katlarda genellikle bu problem kendisini daha az hissettirir. Zemin katlarda ise problem çıkabilmektedir.

Evin güney cephesine bakması ise güneş görmesi açısından büyük bir avantajdır.

 

Önemli yerlere olan yakınlık göz önünde bulundurulmalı

İstanbul satılık konut opsiyonlarını değerlendirmek isteyen kişiler, ev seçiminde önemli birtakım merkezlere olan mesafeye dikkat etmelidirler. Mutlaka iş yerlerine yakın noktalardan ev bakılmalıdır. Böylelikle trafikte çok zaman harcanmayacak hem de ulaşım için harcanan masraf minimum olarak gerçekleşecektir. Çocukları okula giden ailelerin bakması gereken ilk şey ise okula olan yakınlık durumudur. Okula çok uzak olmayan bir mesken satın almak, çocukların güvenliği açısından çok önemli bir husustur. Ayrıca böyle bir tercih, servis parası gibi bir maliyetten de kurtulmanızı sağlar.

Alışveriş imkanları, satılık bina arayışındakiler için önemli bir husustur. Mutlaka mutfak ihtiyaçlarının kolaylıkla karşılanabileceği yerlerden seçim yapılmalıdır. Toplu taşımaya olan mesafe ise temel kriterlerin başında gelir.

 

Emlak Rehberi - 17:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ