24° Az bulutlu

Karanlık Odalar Nasıl Aydınlatılır?

Bilgi Bankası - 17 Ekim 2018 14:10 A A

Eviniz yeterince gün ışığı almıyor olabilir ve bu durum sizi farklı evler aramaya itiyor olabilir. Ancak birkaç basit dekorasyon hilesi ile evinizin daha aydınlık olmasını sağlayabilirsiniz. İşte, karanlık odaları aydınlatmanın 10 yolu!

1. Renkli halının gücü

Halı yalnızca dekorasyonu tamamlamak ve evi sıcak tutmak için kullanılmaz. Doğru halı tercihi ile evin enerjisini değiştirebilirsiniz. Renkli bir halı ile evinizi daha aydınlık gösterebilirsiniz.

2. Büyük boy aynalar kullanın

İçeri giren ışığın yansıması için doğru yerleşimleri yaparak odanın aydınlık görünmesini sağlayabilirsiniz. Aynayı güneş ışığının geliş açısına göre asarak eve giren ışık miktarını iki katına çıkarabilir, güzel bir ayna seçimiyle dekorasyonu da hareketlendirebilirsiniz.

3. Kalın perdelerden kurtulun

Pek çok kişinin evinde ışığın girmesine asla izin vermeyecek kadar kalın perdeler var. Zaten az ışık alan bir eviniz varsa bu perdeler tamamen gereksiz hale geliyor. Amacımız evi aydınlatmak olduğu için tül perdeler kullanmanız daha faydalı olacaktır.

4. Metal detaylara yer verin

Işıltılı bir altın veya parlak gümüş metaller ile odadaki kasvetli havayı dağıtabilirsiniz. Metalik ayaklı sandalyeler, duvar dekorasyonunda altın rengi detaylar ve doğru aydınlatmalar işinizi görecektir.

5. Bahçe düzeni

Müstakil bir evde yaşıyor ve peyzaj işini kendiniz üstleniyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Pencerenizin yakınlarına ağaç dikmekten kaçının. Zaman içinde büyüyen bu ağaç odanıza gün ışığının girmesine engel olacaktır. Bahçenin ağaçlandırma işlemini pencerelerden uzak noktada yapabilirsiniz.

6. Parlak değil mat duvarlar

Tuhaf gelse de parlak duvarlar evinizi aydınlık göstermez. Parlak duvarlar ışığı eşit olarak yansıtmak yerine belli bölgelerde daha fazla parlaklığa neden olur. Bu yüzden mat duvarları tercih ederek ışığı her yöne yansıtabilirsiniz.

7. Düzenli temizlik şart

Pencereleriniz temiz gibi görünse de üstündeki toz tabakası içeri giren ışık miktarını ciddi oranda etkiler. Pencerelerinizi düzenli olarak kirden ve tozdan arındırarak eve daha fazla güneş ışığı girmesini sağlayabilirsiniz.

8. Aydınlatmaların yeri

Evdeki aydınlatmaları yerleştirdiğiniz noktalar oldukça önemli. Bir odada mutlaka birden fazla aydınlatmaya yer vermelisiniz. Tepeden tek bir aydınlatma ile güzel bir dekorasyonu mahvedebilirsiniz. Odanın farklı noktalarına yerleştireceğiniz aydınlatmalar ile evdeki ışık miktarını artırabilirsiniz.

9. Duvar dekorasyonu yaparken dikkatli olun

Yeterince ışık almayan bir odada duvara astığınız her şey odanın biraz daha kararmasına neden olabilir. Eğer ışık almayan bir odadaysanız duvarınıza poster gibi şeyler asmayın. Doğru boyutlardaki tek bir tablo sizin için yeterli olacaktır.

10. Kitaplığın yerleşimi

Kitaplık hiçbir zaman pencerenin tam karşısında bulunmamalıdır. Kitaplığınızı pencereye dik bir açıyla yerleştirebilirsiniz. Böylece içeri giren gün ışığını da kesmemiş olursunuz.

Bilgi Bankası - 14:10 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  2020 YKS Sonuçları
  YKS Sonuçları Görüntüleme YKS 2020 sonuçları ÖSYM tarafından sabah saatlerinde erişime açıldı. YKS kapsamında YDT, TYT ve AYT sonuçları bilgilerini Aday İşlemleri Sayfası (AİS) aracılığıyla duyuran ÖSYM, YKS sonuçları sonrasında tercih aşaması için güncel kılavuz bilgilerini yayımlayacak. YKS SONUÇLARI İÇİN HEMEN TIKLA
 • 02
  Konut Kredileri İstanbul’da Rekor Kırdı
  2019 yılı ile 2020 yılı arasında İstanbul’da gerçekleşen konut satışlarında ciddi bir fark oluştu. 2020 yılında oldukça yüksek oranda artan konut satışlarında rekor seviyelere ulaşırken bu rakamların oluşmasında kamu bankalarının başlattığı kredi kampanyaları etkili oldu. Kamu bankaları ile kamu katılım bankalarının sağladığı konut kredisi, finansmanı imkanlarının Haziran ve Temmuz aylarında satışlara etkisi incelendi. 2019 yılının […]
 • 03
  Online Korona Virüsü Testi
  Corona virüsüne bağlı vaka sayısının artmasından ve yaşanan can kayıplarından sonra Sağlık Bakanlığı tarafından Alo 184 hattı uygulamaya sokulmuştu. Vatandaşların sağlık durumu ve hastalık riskini kolayca sorgulayabileceği bir test içeren Korona Önlem uygulaması da bugün online olarak kullanıma açıldı. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun ön ayak olmasıyla oluşturulan ‘Korona Önlem’ web sayfası yapay zekayla […]
 • 04
  Etkili Satış Teknikleri ile Başarılı Satışın Sırları
  İYİ BİR SATIŞÇININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR? Satış, bir ürün ya da hizmetin en doğru zamanda ve en uygun mekanda alıcı ile satıcı arasında el değiştirmesidir. Bu uygun zaman ve uygun mekan satış sürecini olumlu şekilde etkiler. Satıcı yani ürün ve/veya hizmeti belirli bir bedel karşılığında alıcı olana satma eyleminde bulunan kişi, güvenilir, pozitif tutum sergileyen ve insan […]
 • 05
  Emlakçılar neler yapar?
  Emlakçılar neler yapar? Emlak alım, satım, kiralama gibi aracılık işlerini yapan emlak komisyoncularının hakim olması gereken konular Emlakçılık mecburi standart tebliği kapsamında açıklanıyor. mlak komisyoncusunun, resmi belge hüviyetinde olacak şekilde, faaliyetleri ile ilgili kayıtlar tutması gerekiyor. Peki,  emlakçılar ne yapar? Emlakçının görevleri nelerdir? Emlak komisyoncusu.. Kiralama ve satış hizmeti kapsamında; – Müşteri temsilcisi ve yardımcı […]