Kira Sözleşmelerini TL’ye Çevirme Formülü

Bilgi Bankası - 16 Ekim 2018 10:43 A A

Kira Sözleşmelerini TL’ye Çevirme Formülü

Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz üzerinden yapılan sözleşmelerde TL’ye dönüşün yollarını açıkladı. Hangi kur oranı kullanılacak ve ne kadarlık TÜFE uygulanacak gibi sorulara yanıt verildi.

1. Dövizle kira sözleşmeleri yasaklandı

Resmi Gazete’de 13 Eylül 2018 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre, Türkiye’de yerleşik kişilerin menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama da dahil olmak üzere menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerindeki ödemeleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak belirlenmeyecek.

2. Sözleşmede TL’ye nasıl dönülecek?

Hazine ve Maliye Bakanlığına göre, 18 Şubat 2017 tarihinde yapılan ve 11 Ekim 2018 tarihinde TL’ye dönülen 1,000 dolarlık bir sözleşme için dolar kuru 3,77 TL, TÜFE ise yüzde 17,99’dan 4 bin 457 TL olacak.

3. TL’ye dönülmezse ne olacak?

Resmi Gazete’de yayımlanan Karar’da sayılan döviz bedeli ile yapılan kira sözleşmelerinin 30 gün içinde Türk Lirası’na dönmemesi halinde taraflara 1567 sayılı Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu’nun 3. Maddesi gereğince Cumhuriyet Savcılıklarınca 3 bin TL’den 25 bin TL’ye kadar idari para cezası uygulanacak. Eylemin tekrarı halinde para cezasının 2 katı uygulanacaktır.

4. Ocak 2018 kuru esas alınacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz sözleşmesi yapanların uzlaşamaması halinde hesaplama yaparken 2 Ocak 2018 kurunun esas alınacağını ve TÜFE hesaplarken de bileşik değil basit hesaplama yöntemi kullanılacağını belirtti.

5. Kira sözleşmesi TL olarak nasıl hesaplanacak?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, konut ve çatılı işyeri kira sözleşmeleriyle ilgili verilen bir örnekte; 18 Şubat 2017 tarihinde yapılan 5 yıllık kira sözleşmesinin TL olarak nasıl hesaplanacağını açıkladı.

6. Örnek hesap sistemi

18 Şubat 2017 tarihinde yapılan kira sözleşmesi için ilk olarak 11 Ekim 2018 tarihi itibariyle 1,000 dolarlık sözleşme TL’ye çevrildi. Merkez Bankası kuru 3,77 TL’den, TÜFE yüzde 17,99’dan hesaplandığında sözleşme bedeli 4 bin 457 TL oldu. 11 Ekim 2018 tarihinde TL’ye dönülen sözleşmenin 18 Şubat 2019 tarihinde dolacak vadesi için varsayımsal bir TÜFE tahmini yapıldı. 4 aylık TÜFE değişim oranı yüzde 6 olarak kabul edildiğinde sözleşme bedeli ile TÜFE çarpıldı ve 4 bin 724 liraya ulaşıldı.

Aynı sözleşmenin üçüncü aşamasında 18 Şubat 2020 ile 11 Ekim 2020 arasındaki sözleşme bedeli bulundu. Yine TÜFE varsayımsal olarak yüzde 15 kabul edildi. Son belirlenen 4 bin 724 liralık sözleşme bedeli bu sefer yüzde 15’lik tahmini TÜFE ile çarpıldı. Sözleşme bedeli de 5 bin 433 lira olarak hesaplandı. (Hürriyet)

Bilgi Bankası - 10:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  2020 YKS Sonuçları
  YKS Sonuçları Görüntüleme YKS 2020 sonuçları ÖSYM tarafından sabah saatlerinde erişime açıldı. YKS kapsamında YDT, TYT ve AYT sonuçları bilgilerini Aday İşlemleri Sayfası (AİS) aracılığıyla duyuran ÖSYM, YKS sonuçları sonrasında tercih aşaması için güncel kılavuz bilgilerini yayımlayacak. YKS SONUÇLARI İÇİN HEMEN TIKLA
 • 02
  Konut Kredileri İstanbul’da Rekor Kırdı
  2019 yılı ile 2020 yılı arasında İstanbul’da gerçekleşen konut satışlarında ciddi bir fark oluştu. 2020 yılında oldukça yüksek oranda artan konut satışlarında rekor seviyelere ulaşırken bu rakamların oluşmasında kamu bankalarının başlattığı kredi kampanyaları etkili oldu. Kamu bankaları ile kamu katılım bankalarının sağladığı konut kredisi, finansmanı imkanlarının Haziran ve Temmuz aylarında satışlara etkisi incelendi. 2019 yılının […]
 • 03
  Online Korona Virüsü Testi
  Corona virüsüne bağlı vaka sayısının artmasından ve yaşanan can kayıplarından sonra Sağlık Bakanlığı tarafından Alo 184 hattı uygulamaya sokulmuştu. Vatandaşların sağlık durumu ve hastalık riskini kolayca sorgulayabileceği bir test içeren Korona Önlem uygulaması da bugün online olarak kullanıma açıldı. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun ön ayak olmasıyla oluşturulan ‘Korona Önlem’ web sayfası yapay zekayla […]
 • 04
  Etkili Satış Teknikleri ile Başarılı Satışın Sırları
  İYİ BİR SATIŞÇININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR? Satış, bir ürün ya da hizmetin en doğru zamanda ve en uygun mekanda alıcı ile satıcı arasında el değiştirmesidir. Bu uygun zaman ve uygun mekan satış sürecini olumlu şekilde etkiler. Satıcı yani ürün ve/veya hizmeti belirli bir bedel karşılığında alıcı olana satma eyleminde bulunan kişi, güvenilir, pozitif tutum sergileyen ve insan […]
 • 05
  Emlakçılar neler yapar?
  Emlakçılar neler yapar? Emlak alım, satım, kiralama gibi aracılık işlerini yapan emlak komisyoncularının hakim olması gereken konular Emlakçılık mecburi standart tebliği kapsamında açıklanıyor. mlak komisyoncusunun, resmi belge hüviyetinde olacak şekilde, faaliyetleri ile ilgili kayıtlar tutması gerekiyor. Peki,  emlakçılar ne yapar? Emlakçının görevleri nelerdir? Emlak komisyoncusu.. Kiralama ve satış hizmeti kapsamında; – Müşteri temsilcisi ve yardımcı […]