21° Parçalı bulutlu

Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10’a Düştü!

Emlak Haberleri - 8 Ağustos 2020 18:33 A A

Koronavirüs salgınının etkisini azaltmak amacıyla kira vergisi stopaj (kesinti) oranları da yüzde 20’den yüzde 10’a indirildi.

Ama konut olarak kullanılan gayrimenkuller için değil. Salgından etkilenen kurumların kiraladıkları iş yerleri için yaptığı vergi kesintisi oranı yarıya düştü.

31 Temmuz’da kira tevkifatında oranlar yüzde 20’den 10’a indirildi. İş yerlerini ilgiendiren bu kira indirimi esnafa nefes aldırmayı amaçlıyor. Habertürk köşe yazarı Rahim Ak, bugünkü köşesinde kira vergisinin düşürülmesini kaleme aldı. Rahim Ak, yüzde 10 vergi kesintisi yapılacak alanları anlattı. İşte Rahim Ak’ın ‘Kira vergisi kimler için yüzde 10’a indi?’ başlıklı yazısı… 31 Temmuz günü Resmi Gazete’de başta işçiliğe dayanan KDV oranları olmak üzere bir çok alanda KDV yüzde 18’den yüzde 8’e konaklama ile yeme içme ve sinema-tiyatroda ise yüzde 1’e indirilmişti. Aynı gün 2813 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yılsonuna kadar uygulanmak üzere kira tevkifatında oranlar yüzde 20’den 10’a indirildi. Öncelikle şunu belirtelim, kira tevkifatını genellikle işyerleri için gayrimenkul kiralayan işletmeler yaptığı için bu indirim sadece iş yerlerini ilgilendiriyor. Ev kirası için alınan vergiyi ilgilendirmiyor. Zaten yapılan düzenleme de pandemiden fazla etkilenen esnafa biraz nefes aldırmaya yönelik.

Sadece İş Yeri Değil Kiralanan Birçok Şey Dahil

Kararda sadece işyerleri değil Gelir Vergisi’nin 70’inci maddesinde yazılı haklar için yüzde 20 olan stopajın yüzde 10’a indirildiği yazdığı için bu haklar için kira ödeyen işletmeler için de yılsonuna kadar vergi kesintisi yüzde 10 olarak uygulanacak. Salgından etkilenen restoran, cafe, mağaza gibi işletmelere destek için bu kurumların yaptığı vergi kesintisi oranı yarıya indirilirken sadece işletmelerin kirası değil araziler, telif hakları, taş ocakları, gemi, motorlu nakil araçları, imtiyaz ve ruhsat hakları, motorlu nakil araçları kiralayan işletmeler de yüzde 20 yerine yüzde 10 vergi kesintisi yapıp bu vergiyi ödeyecek.

Yüzde 20 Yerine Yüzde 10 Vergi Kesintisi Yapılacak Alanlar:

1-  Arazi, bina (Döşeli olarak kiraya verilenlerde döşeme için alınan kira bedelleri dahildir.),maden suları, menba suları, madenler, taş ocakları, kum ve çakıl istihsal yerleri, tuğla ve kiremit harmanları, tuzlalar ve bunların mütemmim cüzileri ve teferruatı,

2-  Voli mahalleri ve dalyanlar,

3-  Gayrimenkullerin, ayrı olarak kiraya verilen, mütemmim cüzileri ve teferruatı ile bilümum tesisatı, demirbaş eşyası ve döşemeleri,

4-  Gayrimenkul olarak tescil edilen haklar,

5-  Arama, işletme ve imtiyaz hakları ve ruhsatları, ihtira beratı (İhtira beratının mucitleri veya kanuni mirasçıları tarafından kiralanmasından doğan kazançlar, serbest meslek kazancıdır.),alameti farika, marka, ticaret unvanı, her türlü teknik resim, desen, model, plan ile sinema ve televizyon filmleri, ses ve görüntü bantları, sanayi ve ticaret ve bilim alanlarında elde edilmiş bir tecrübeye ait bilgilerle gizli bir formül veya bir imalat usulü üzerindeki kullanma hakkı veya kullanma imtiyazı gibi haklar (Bu hakların kullanılması için gerekli malzeme ve teçhizat bedelleri de gayrimenkul sermaye iradı sayılır.),1. Voli mahalleri ve dalyanlar,

6-  Telif hakları (Bu hakların, müellifleri veya bunların kanuni mirasçıları tarafından
kiralanmasından doğan kazançlar, serbest meslek kazancıdır.),

7-  Gemi ve gemi payları (Motorlu olup olmadıklarına ve tonilatolarına bakılmaz) ile
bilümum motorlu tahmil ve tahliye vasıtaları,

8-  Motorlu nakil ve cer vasıtaları, her türlü motorlu araç, makine ve tesisat ile bunların
eklentileri.

9-  Vakıflar (mazbut vakıflar hariç) ve derneklere ait gayrimenkullerin kiralanması ,

10 – Kooperatiflere ait taşınmazların kiralanması.

Emlak Haberleri - 18:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tarım dalında birinci çeyrekte tüm vakitlerin rekoru kırıldı
  Türkiye tarım sektöründe yılın ilk çeyreğinde 11 milyar 175 milyon dolarla tüm zamanların en yüksek ihracatına imza atarak rekor kırdı.
 • 02
  Türkiye için dikkat çeken büyüme kestirimi: Avrupa’nın en yüksek oranda büyüyen ülkesi olacak
  AB Komisyonu’nun “Avrupa Ekonomik Tahminleri 2023 İlkbahar” raporu yayımlandı. Raporda, Türkiye ekonomisinin 2023 yılında yüzde 3.5, 2024’te yüzde 4 büyüyeceği öngörülürken İsveç’in yüzde 0,5 ve Estonya’nın yüzde 0,4 küçüleceği, Almanya’nın yüzde 0,2, Fransa’nın yüzde 0,7, İtalya’nın yüzde 1,2 ve İspanya’nın yüzde 1,9 büyüyeceği kaydedildi.
 • 03
  Fiyatlı çalışan sayısı yüzde 6,5 arttı
  Türkiye İstatistik Kurumu, mart ayına ilişkin ücretli çalışan istatistiklerini yayımladı. Ücretli çalışan sayısı, martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 artış gösterdi.
 • 04
  Eser ve hizmet siyaseti kazandı
  Türkiye, “Yüzyılın Seçimi”nde tercihini eser ve hizmet siyasetinden yana kullandı. 55 milyonu aşkın vatandaşın sandık başına gittiği seçimi, Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan birinci sırada tamamladı. AK Parti hükümetlerinin müreffeh bir gelecek için ortaya koyduğu vizyon, milli iradenin istikrardan yana tecelli etmesini sağladı. Yatırım ve üretimle büyümeyi önceleyen politikalar güvenoyu alırken, yeni dönemde de toplumun tüm kesimlerine dokunan ve refahı artıran adımlar atılacak.
 • 05
  TEI, BOTAŞ’a gaz türbini üretecek
  BOTAŞ, ihtiyaç duyduğu stratejik ürünlerin yerli çözümlerle karşılanması için TEI ile önemli bir iş birliğine gitti. İmzalanan protokol ile BOTAŞ ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik millî doğal gaz kompresör ve türbin sistemlerinin geliştirilmesi veya temini işini alan TEI, şirket bünyesinde bulunan gaz türbinli motorların tüm seviye bakımlarını da yapacak.