22° Açık

Memur maaşı 22 bin lirayı bu türlü bulacak

Memur maaşlarına yapılacak zamların formülü belirginleşmeye başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdelediği 22 bin liralık en düşük memur maaşında taban maaşlar 15 bin liraya yükseltilirken, yetmeyen noktada refah payı devreye girecek. Bu şekilde 22 bine ulaşmayan maaşlara ise seyyanen zam yapılacak.
Piyasa - 13 Mayıs 2023 04:24 A A

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki gün verdiği, memurlara zam müjdesi üzerinde çalışmalar başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yeni formüller üzerinde çalışırken Hazine ve Maliye Bakanlığı kanadı da bir maliyet hesaplaması yapıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan özellikle maaşlara yapılan zammın emekli maaşlarına yansıyacağının altını çizdi. Bu kapsamda memur maaşlarına verilecek zam, emeklilik ücretine yansıması olmayan ek ödemeler üzerinden maaşlara yansıtılmayacak. Yeni zamlar taban aylığın yükseltilmesi ve yan ödemeler üzerinden memurun maaş bordrosunda yer alacak. Memur maaşlarında yapılan iyileştirmeler sonunda rakam 22 bine ulaşmamış olursa da seyyanen zam yapılarak 22 bin liralık maaş hesaplara yatacak. Verilen zammın tamamı emeklilik maaşlarına da yansımış olacak.

REFAH PAYIYLA 22 BİNİ BULACAK

Emeklilik aylıklarına 22 bin liralık ücretin yansıması için memur maaş kalemleri üzerinde bulunan gösterge aylığı, taban aylık, ek gösterge aylığı ve yan ödemelere zam yapılacak. Örneğin en düşük memur maaşı 15 bin liraya yükseltilecek ardından buna yüzdelik oranda refah payı verilecek. Hala maaş 22 bin liraya ulaşmadı ise bunun üzerine yeniden memur maaşları için seyyanen zam yapılacak.

YENİ ZAM EK ÖDEME OLARAK GÖZÜKMEYECEK

Yaklaşık iki katına çıkacak olan memur maaşlarının emeklilik aylıklarına yansıması için de çalışmalar yapılıyor. Ek ödeme olarak gösterildiğinde emeklilik aylıklarına yansımayan zam farklı yollar ile memurun cebine aktarılacak. Yapılacak zam sayesinde memurların maaşını etkileyen ana maaş kalemlerinde yapılacak oynamalar ve refah payı etkili olacak. Böylece en düşük memur maaşı 22 bin lirayı bulacak ve aynı zamanda emeklilik aylıklarına yansıyacak.

BÜTÇEDE EN ÖNEMLİ PAY MEMURLARIN OLACAK

2022 yılında toplam bütçenin yüzde 21,3’ü memurlara ayrılarak bir rekor kırılmıştı. 2023 yılının Temmuz ayında yapılması planlanan zam ile birlikte bütçede memur maaşları yeni bir rekor kıracak ve bütçedeki payı yüzde 30 seviyelerine ulaşacak. Geçtiğimiz yıl bütçeden aslan payını Milli Eğitim Bakanlığı alırken ikinci sırada Sağlık Bakanlığı ve üçüncü sırada Türk Silahlı Kuvvetleri bulunuyor. Bu yıl da yapılan yeni öğretmen atamaları ile en büyük payın Milli Eğitim’de kalması bekleniyor.

Piyasa - 04:24 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tarım dalında birinci çeyrekte tüm vakitlerin rekoru kırıldı
  Türkiye tarım sektöründe yılın ilk çeyreğinde 11 milyar 175 milyon dolarla tüm zamanların en yüksek ihracatına imza atarak rekor kırdı.
 • 02
  Türkiye için dikkat çeken büyüme kestirimi: Avrupa’nın en yüksek oranda büyüyen ülkesi olacak
  AB Komisyonu’nun “Avrupa Ekonomik Tahminleri 2023 İlkbahar” raporu yayımlandı. Raporda, Türkiye ekonomisinin 2023 yılında yüzde 3.5, 2024’te yüzde 4 büyüyeceği öngörülürken İsveç’in yüzde 0,5 ve Estonya’nın yüzde 0,4 küçüleceği, Almanya’nın yüzde 0,2, Fransa’nın yüzde 0,7, İtalya’nın yüzde 1,2 ve İspanya’nın yüzde 1,9 büyüyeceği kaydedildi.
 • 03
  Fiyatlı çalışan sayısı yüzde 6,5 arttı
  Türkiye İstatistik Kurumu, mart ayına ilişkin ücretli çalışan istatistiklerini yayımladı. Ücretli çalışan sayısı, martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 artış gösterdi.
 • 04
  Eser ve hizmet siyaseti kazandı
  Türkiye, “Yüzyılın Seçimi”nde tercihini eser ve hizmet siyasetinden yana kullandı. 55 milyonu aşkın vatandaşın sandık başına gittiği seçimi, Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan birinci sırada tamamladı. AK Parti hükümetlerinin müreffeh bir gelecek için ortaya koyduğu vizyon, milli iradenin istikrardan yana tecelli etmesini sağladı. Yatırım ve üretimle büyümeyi önceleyen politikalar güvenoyu alırken, yeni dönemde de toplumun tüm kesimlerine dokunan ve refahı artıran adımlar atılacak.
 • 05
  TEI, BOTAŞ’a gaz türbini üretecek
  BOTAŞ, ihtiyaç duyduğu stratejik ürünlerin yerli çözümlerle karşılanması için TEI ile önemli bir iş birliğine gitti. İmzalanan protokol ile BOTAŞ ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik millî doğal gaz kompresör ve türbin sistemlerinin geliştirilmesi veya temini işini alan TEI, şirket bünyesinde bulunan gaz türbinli motorların tüm seviye bakımlarını da yapacak.