Ana Sayfa Emlak Sözlüğü Net Kira Nedir?

Net Kira Nedir?

Net Kira

Ev kiralarında net-brüt ayrımı yoktur. Kira sözleşmesinde yazılı olan rakam ödenmesi gereken kiradır.

Net-brüt ayrımı işyerlerinde vardır. Bir gayrimenkul mesken olarak kiralandı ise kira sözleşmesindeki kira bedeli kesintisiz olarak kiralayana ödenir. Bir gayrimenkul işyeri olarak kiralandı ise net-brüt ayrımı vardır ve dikkat edilecek husus şudur: Kira sözleşmesinde doğrudan doğruya kira bedeli yazılı ise bu brüt kira bedelidir. Kira ödenirken bunun yüzde 20’si kesilir, geri kalan yüzde 80 kiralayana ödenir, kesilen tutar yani stopaj maliyeye ödenir.

Ancak kira sözleşmesinde kira bedeli nettir diye bir kayıt var ise bu halde o net kiranın brütünün hesaplanması ve çıkan rakam üzerinden stopaj ödenmesi gerekir, bu halde kira sözleşmesinde yazan rakam aynen kiralayana ödenecek rakamdır.

Kira sözleşmesinde net kiranın yazılı olması halinde bu rakamın yüzde 20’si stopaj değildir. Önce brütüne ulaşmak gerekir. Bunun için de net rakamı önce 80’e böleceksiniz sonra yüzle çarpacaksınız. Çıkan rakam brüt kiradır. Stopaj bu rakam üzerinden hesaplanacaktır. Dikkat edin zaten stopajı bulduktan ve brüt kiradan çıktıktan sonra elinizde net kira rakamı kalacaktır