Ana Sayfa Bilgi Bankası Taahhütname Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Taahhütname Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Taahhütname Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Taahhütname, sözlük anlamı olarak “bir şey yapmayı üstüne alma” demektir. Peki bu anlam neyi ifade ediyor? Taahhütname nedir? Nasıl hazırlanır? Ne işe yarar? Taahhütname, şahsın kendine ait olan hesabına veya kendine adına, farklı bir gerçek kişi ya da tüzel kişiye, sözleşmeli veya sözleşmesiz bir şekilde bir işin yapılmasını, ya da bir şeyin teslim alındığının kanıtı olan belgeye verilen isimdir.

Taahhütname Nedir?

Taahhütname daha anlaşılır şekliyle, karşılıklı olarak sözleşmedir. Taahhütname en az 2 kişi arasında imzalanır. Genel olarak taahhütnamelerin kullanım alanı ticari ilişkilerdir. Aynı zamanda kamu kurumlarında da taahhütnameyi çok sık duyabiliriz. Taahhütname hazırlamak, amacına uygun yapılıyorsa faydalı, yararlanabilecek olduğunuz bir iştir. Kişisel hakların korunması ve herhangi bir usulsüzlük meydana gelmemesi için taahhütname bazı yerlerde gereklidir. Örnek vermek gerekirse, bankaya borcunuz var. Bu borcunuzu belirli süre ödeyemediniz. Doğal olarak yasal takibe düştünüz ve evinize haciz gelecek. Avukat aracılığıyla tekrardan bir ödeme planı oluşturdunuz ve haciz gelmesini engellediniz. Avukat size taahhütname imzalatacaktır. Bu taahhütnamenin içerisinde gerekli olan tüm ödeme tarihleri v.s. yazmaktadır. Ödeme miktarları da yine yer alan bilgiler arasındadır. Eğer taahhütname imzaladıktan sonra taahhütname gerekliliklerini yerine getirmezseniz, cezaevine kadar gidebilirsiniz. Ama taahhütname imzalanmazsa, cezaevi gibi bir konu 50 yıl da ödemeseniz mümkün olmayacaktır. Buradan taahhütnamenin ne kadar önemli bir belge olduğunu görebilirsiniz.

Taahhütname Nasıl Hazırlanır?

Sabit bir taahhütname türü bulunmamaktadır. Kiracıyı evden çıkarmak için tahliye taahhütnamesinden bahsedeceğiz. Ev sahibi ile kiracı arasında imzalanan bu tahliye taahhütnamesi sayesinde kiracının evden ne zaman çıkacağı resmi olarak belirtiliyor. Taahhütname yapabilmek için, ilk kira sözleşmesinin karşılıklı olarak imzalanması gerekiyor. Yani kira sözleşmesi olmadan taahhütnamenin bir geçerliliği bulunmuyor. Taahhütname için tek şart kira sözleşmesi değil. Bunun yanı sıra belirli şartlarda bulunmaktadır. Kiracının “özgür iradesi” çerçevesinde belirlenen bir tahliye tarihini içermesi gerekiyor. Yazılı olarak doldurulmuş ve karşılıklı imzalanmış olması da yine gerekenler arasında yer alıyor. Taahhütname Nasıl Doldurulur Her resmi belgede olduğu gibi taahhütname de belirli bir prosedür bulunmaktadır. Tahliye taahhütnamesi hazırlayacak ve kiracınızın evi ne zaman boşaltacak olduğunu resmi belge ile kanıtlayacaksanız bu kapsamda yapmanız gereken şey bir A4 kağıdı alıp, kiracınız ile bir araya gelip doldurmaya başlamak. Taahhütname içerisinde taahhüt edenin yani kiracının ve mal sahibinin adı soyadı yazılı olmak zorundadır. Ardından tahliye edilecek evin adresi eksiksiz bir şekilde ilçe / il bilgileriyle birlikte yazılmalıdır. En son ise tahliye tarihi belirtilmelidir. Bu bilgilerden sonra kiracının el yazısıyla şu tarz bir metin yazılmalıdır. Mevcut olarak kiracı olduğum yukarıda yazılı adresteki evi hiçbir ihtar ve ihbara gerek kalmadan, kayıtsız ve şartsız olarak 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun 352/1 maddesi gereğince boş ve sağlam bir şekilde yine yukarıda belirtilen tarihte ev sahibine teslim edeceğimi, yukarıda ismi yazılı olan ev sahibinin icrai takibata geçerek yapacak olduğu tüm masrafları ve tahliyeyi geciktirmemden dolayı çıkacak zarar ve ziyanların tamamını yine hiçbir ihtar, ihbar ve hükme gerek kalmadan direkt olarak nakden ve peşin bir şekilde ödeyeceğimi beyan, kabul ve taahhüt ederim. Ardından ise taahhüt tarihi ve taahhüt edenin imzası atılarak taahhütname doldurulur. Tahliye taahhütnamesi bu şekilde doldurulmaktadır. Noterde düzenlenmiş olması gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Dilerseniz kendiniz hazırlayabilirsiniz. Fakat taahhütnamenin ileride çıkacak anlaşmazlıklar ve usulsüzlükler için noterde düzenlenmesi daha sağlıklı olacaktır. Taahhütname Örneği Tahliye taahhütnamesi örneği ni sizler için hem yazılı hem görsel olarak hazırladık. Tahhütname çıktı şeklinde kabul olmamaktadır. Tamamen el yazısından oluşmak zorundadır. O yüzden el yazısıyla doldurmaya özen göstermelisiniz. Çıktılar taahhütname için resmi belge niteliği taşımazlar.