14° Açık

Ticari Gayrimenkul

Emlak Sözlüğü - 1 Kasım 2019 14:14 A A

Ticari Gayrimenkul

Ticari gayrimenkul yatırımı, daha fazla kazandırdığı sıkça tercih edilen bir yatırım türü. Ancak ticari gayrimenkul yatırımı yaparken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunuyor. Eğer bu yönde bir yatırımı yapacaksanız öncelikle ofis mi yoksa dükkan mı almanız gerektiğine karar vermelisiniz. Diğer yandan lokasyon, metrekare gibi kriterleri de gözden geçirmelisiniz. İşte kârlı bir gayrimenkul yatırımında dikkat etmeniz gerekenler.

Bölge kriterlerinizi belirleyin

Ticari gayrimenkul yatırımı yaparken dikkat etmeniz gereken öncelikli iş bölgedir. Yatırım yapacağınız gayrimenkulü seçerken gelişmeye açık, yoğun nüfuslu bölgeleri tercih edin. Lokasyonun çabuk kiralanabilir olması ve görünür olması önemlidir. Şehrin merkezinde ticari gayrimenkul yatırımı yapmak daha kârlı ancak maliyeti daha yüksek olabilir. Diğer yandan bölgedeki arz talep dengesini öğrenmek de fayda sağlayacaktır. Lokasyonun yakınındaki AVM, ulaşım projeleri gibi gelişmeleri de takip edin.

Park alanı önemli

Eğer ticari gayrimenkul olarak dükkan seçecekseniz mutlaka geniş cepheli ve az kolonlu bir yer seçmelisiniz. Satın almayı düşündüğünüz ticari gayrimenkulün otopark ve bahçe kullanım imkanını araştırın. Mülkte baca olup olmaması, kaç girişi çıkışı olduğu, ulaşılabilirliği ve teknik özelliklerine dikkat edin. Eğer ofis satın almayı tercih edecekseniz, binanın ve ofisin iş

“Yangın merdiveni var mı?”, “Deprem Yönetmeliğine uygun mu inşa edildi” gibi soruları sormaktan çekinmeyin.

Tapuya dikkat edin

Satın alacağınız ticari gayrimenkulün tapuda nasıl gözüktüğü çok önemlidir. Eğer satın alacağınız ticari gayrimenkul tapuda konut olarak görünüyorsa, bu sorun yaratabilir. Yine aynı şekilde fırın ya da pastane gibi özel bir mülk satın alacaksanız, bu alanlara uygunluğunu kontrol etmelisiniz. Eğer kontrol etmezseniz bu tür değişiklikleri için diğer konut sahiplerinden izin almanız gerekir ki bu sorun olabilir. Ticari gayrimenkul satın alırken mekanın emlak vergi ya da fatura borcu olup olmadığını da araştırmalısınız.

Emlak Sözlüğü - 14:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ