21° Parçalı bulutlu

Toki Nedir?

Emlak Sözlüğü - 1 Kasım 2019 14:15 A A

Toki

TOKİ, düşük ve orta gelirli vatandaşların konut ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulmuştur. Büyük şehirlerde yaşanan gecekondu sorununa kalıcı bir çözüm üretmekle de görevli olan kurum, çalışmalarına büyük bir özveriyle devam etmektedir.

Dar ve orta gelirli vatandaşların güvenilir konut ihtiyacını karşılamak ana hedefiyle işe başlayan TOKİ, zaman içinde kamu binaları ve deprem konutları inşaatına da el attı. Özellikle büyük şehirlerdeki kamu arazilerinde lüks konutlar inşa eden kurum, buralardan elde ettiği karı yine vatandaşlar için harcadı.

TOKİ Kamuya ait ve konut yapılabilecek arazileri tespit ederek belediyeler aracılığıyla imar değişikliklerini hayata geçirir. Düzenlenen ihaleler sonucunda başlayan çalışmalar TOKİ güvencesi altında tamamlanır. Bu aşamada TOKİ ile bir tür ortaklığa giden şirketler, imar düzenlemeleri konusunda da belediyelerle karşı karşıya gelmez ve sorun yaşamaz.

Bu projelerde yatırımcının konutlar için yaptığı ödeme inşaat şirketinin değil TOKİ’nin hesabına yatar. TOKİ’nin ihalenin başında vaat ettiği gelirin işin sonunda mutlaka yakalandığı projelerde devlet arazileri değerlendirilerek kamuya kaynak aktarılmış olur.

Konut sahibi olmak isteyen yatırımcılara TOKİ tarafından sunulan avantajlar, devlet garantisi altında ev sahibi olma imkânını da içerir. Bitirilemeyen projelerin riskinden korunmak isteyen vatandaşların ilk tercihi olan TOKİ inşaatları, kendi içinde farklı sıkıntıların da yaşanmaması için olağanüstü bir çaba sarf eder. İnşaat şirketlerinde yaşanabilecek iflas gibi olumsuz durumlar TOKİ projelerinde görülmez.

TOKİ projeleri tüketici güven endeksinin en yüksek olduğu projeler arasında sayılabilir. Kullanılan malzeme tercihinden işçilik kalitesine, dış mimari özelliklerinden lokasyonuna kadar fark yaratan TOKİ projeleri, beklenenin üstünde talep toplar. Çok kısa sürede satılan evler aynı zamanda da hızlı bir şekilde tamamlanır.

Projelerde yaşam başladığında ciddi değer artışları gözlemlenir.

TOKİ projelerinden konut almak tüketiciler açısından güvenli ve garantili bir yatırım aracı olarak görülür. 2017 yılında 65 bin sosyal konut hedefiyle fark yaratmaya hazırlanan kurum, gelişen ve değişen çizgisiyle sadece büyük şehirleri değil Anadolu’ya yeni baştan planlı bir şekilde değiştirmeye çalışmaktadır.

Emlak Sözlüğü - 14:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tarım dalında birinci çeyrekte tüm vakitlerin rekoru kırıldı
  Türkiye tarım sektöründe yılın ilk çeyreğinde 11 milyar 175 milyon dolarla tüm zamanların en yüksek ihracatına imza atarak rekor kırdı.
 • 02
  Türkiye için dikkat çeken büyüme kestirimi: Avrupa’nın en yüksek oranda büyüyen ülkesi olacak
  AB Komisyonu’nun “Avrupa Ekonomik Tahminleri 2023 İlkbahar” raporu yayımlandı. Raporda, Türkiye ekonomisinin 2023 yılında yüzde 3.5, 2024’te yüzde 4 büyüyeceği öngörülürken İsveç’in yüzde 0,5 ve Estonya’nın yüzde 0,4 küçüleceği, Almanya’nın yüzde 0,2, Fransa’nın yüzde 0,7, İtalya’nın yüzde 1,2 ve İspanya’nın yüzde 1,9 büyüyeceği kaydedildi.
 • 03
  Fiyatlı çalışan sayısı yüzde 6,5 arttı
  Türkiye İstatistik Kurumu, mart ayına ilişkin ücretli çalışan istatistiklerini yayımladı. Ücretli çalışan sayısı, martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 artış gösterdi.
 • 04
  Eser ve hizmet siyaseti kazandı
  Türkiye, “Yüzyılın Seçimi”nde tercihini eser ve hizmet siyasetinden yana kullandı. 55 milyonu aşkın vatandaşın sandık başına gittiği seçimi, Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan birinci sırada tamamladı. AK Parti hükümetlerinin müreffeh bir gelecek için ortaya koyduğu vizyon, milli iradenin istikrardan yana tecelli etmesini sağladı. Yatırım ve üretimle büyümeyi önceleyen politikalar güvenoyu alırken, yeni dönemde de toplumun tüm kesimlerine dokunan ve refahı artıran adımlar atılacak.
 • 05
  TEI, BOTAŞ’a gaz türbini üretecek
  BOTAŞ, ihtiyaç duyduğu stratejik ürünlerin yerli çözümlerle karşılanması için TEI ile önemli bir iş birliğine gitti. İmzalanan protokol ile BOTAŞ ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik millî doğal gaz kompresör ve türbin sistemlerinin geliştirilmesi veya temini işini alan TEI, şirket bünyesinde bulunan gaz türbinli motorların tüm seviye bakımlarını da yapacak.