Ana Sayfa Bilgi Bankası Yeni evliler için 10 dekorasyon önerisi

Yeni evliler için 10 dekorasyon önerisi

1. Önce ev, sonra eşya

Yeni evlilerin karşılaştığı en büyük sorun, aldıkları eşyaların evlerine uymaması. Bunun önüne geçmek için ev eşyalarınızı erkenden almamanız gerekiyor. Önce yaşayacağınız eve karar verin, sonra evinizin ölçülerine göre eşyanızı alın.

2. İhtiyaç listesi oluşturun

Almanız gereken tüm eşyaların öncelikli bir listesini yapın. Hatta zaruri olanlar ile olmayanları da ayrı ayrı liste yapın. Zaman içinde ihtiyaçlarınız değişecektir, listenizi sürekli güncel tutun. Marka, mağaza ve fiyat araştırmaları için kendinize geniş bir zaman ayırın. Alışveriş listenize mutlaka ortalama fiyatları da ekleyin.

3. Doğru dekorasyon için her şeyi ölçün

Evinizin her köşesini ve beğendiğiniz eşyaları tek tek ölçerek not edin. Daha sonra basit bir çizimle kağıt üzerinde beğendiğiniz eşyaları evinize yerleştirmeye çalışın. Unutmayın, eşyaları zorla evinize sığdırmak çok sıkışık ve rahatsız bir görüntüye yol açar. Ferah bir ev için eşyalarınızın rahat yerleşmesi şart.

4. İndirimleri takip edin

Bir yerde beğendiğiniz bir ürünün daha ucuzu ya da kampanyalısı mutlaka vardır. Almadan önce tüm alternatifleri araştırın. İndirim dönemi yakınsa mutlaka bekleyin.

5. Tarzınızı belirleyin

Ne tarz bir evde yaşamak istediğinize karar verin. Tabii ki müstakbel eşinizle birlikte. Dekorasyon zevkiniz birbirinden farklıysa ortak nokta bulmaya çalışın. Buna nasıl karar vereceğinizi bilmiyorsanız dekorasyon sitelerini inceleyin. Tarzınıza alışverişten önce karar verin ki aldığınız her şey bir bütün oluştursun.

6. Eviniz küçükse geniş göstermenin yollarını bulun

Yeni evli çiftler genellikle küçük ve daha az masraflı evleri tercih ediyorlar. Önemli olan bu evin alanını olduğundan daha büyük gösterebilmek. Bunun için pek çok hile var. Ayna bunlardan en bilineni. Koridorunuzu, salonunuzu aynayla daha geniş gösterebilirsiniz. Karanlık alanlarda açık renkler kullanarak o alanları daha ferah hale getirebilir, çok ışık alan yerlerde canlı renkler kullanabilirsiniz.

7. Evinizi çaktırmadan depolama alanına çevirin

Evinizin dağınık görünmemesi için akıllıca tasarlanmış depolama alanları yaratmak şart. Bazalı yatak ve koltuk tercih edebilirsiniz. Gardroplarınızın da çok gözlü olmasına ve uzun olmasına dikkat edin.

8. Şahsi eşyalarınız için ayrı alanlar yaratın

Bireysel hayattan evlilik hayatına geçmek başlarda biraz zor gelebilir. Şahsi eşyalarınız için kendinize ayrı alanlar yaratırak bu geçiş dönemini daha kolay atlatabilirsiniz. Örneğin banyoda ikinizin eşyaları da ayrı dolaplarda olursa hem aradığınızı bulmak daha kolay olur, hem de daha derli toplu durur.

9. Rahat koltukları tercih edin

Koltuklarınızın görüntüsü kadar rahatlığı da önemli. Unutmayın, o evde en çok siz zaman geçireceksiniz ve akşam eve geldiğinizde dinlenebileceğiniz koltuklarınızın olması önemli.

10. Fonksiyonel tasarımları göz ardı etmeyin

Yeni evli çiftler dekorasyonda fonksiyonelliği genellikle geri planda bırakıyorlar. Halbuki o evde yaşamaya başladıklarında önemini anlayacaklar. Açılır kapanır masa, hatta açılır kapanır sehpa, çok gözlü mutfak çekmeceleri ve dolapları o kadar önemli ki… Fonksiyonel mobilyaları asla göz ardı etmeyin.